Buy and Sell
Buy and Sell: Overview
This Topic covers sub-topics such as Purchase Quantity, Sale Price of an Item, Profit or Loss on Sale, Unit Quantity of the Product, Price of Unit Quantity, Purchase and Sale of Objects and, Cost Price of an Item
Important Questions on Buy and Sell
Look at the amounts and numbers given below. Three of them can be used to make a multiplication sentence. Three of them can also make an addition sentence. Three can be used to make a subtraction sentence and three can make a division sentence. When you look for solutions, you can use each number or amount of money more than once.

Imagine you were responsible for buying some of the everyday things for your family with just a week. Which of these items would you buy? Your working out must show that you have spent exactly .
Bread - | Juice - | Milk - | Ice-cream - |
Dog food - | Tea - | Butter - | Sweets - |
Coffee - | Toothpaste - | Cereal - |

Two furniture shops are selling the same tables and chairs. One shows the price without GST. The other shows the price including GST.
Fill in the amounts to see which shop has the better price for a table and four chairs.
Write the cost in terms of Dollars.
Furniture World |
Item | Quantity | Unit Price | Cost |
Table | |||
Chairs |
Price of goods | |
GST | |
Total: |
Furniture For You |
Item | Quantity | Unit Price | Cost |
Table | |||
Chairs |
Total Price of good | |
(including GST) |

Fill the gaps to show what the receipt would have looked like if Year had bought spoons, and bowls. Write the cost in terms of Dollars.
Pete's Plastics |
Item | Quantity | Unit Price | Cost |
Spoons | |||
Cups |
Total price of goods | |
GST | |
Total: |

Flora's Fruit Shop send the fruit, along with an invoice to show how much Year owe.
Complete the table and write the total price of all the fruits.
Flora's fruits |
Description | Quantity | Price per kg | Cost |
Apples | |||
Pears | |||
Oranges | |||
Bananas | |||
Grapes |
Total cost of all fruits |

Flora's Fruit Shop send the fruit, along with an invoice to show how much Year owe.
Write the cost for each type of fruit.
Flora's fruits |
Description | Quantity | Price per kg | Cost |
Apples | |||
Pears | |||
Oranges | |||
Bananas | |||
Grapes |

Year need to spend less on the fruit. They decide to buy only of grapes. How much does of grapes cost? Write the answer in terms of dollars.
Name of the fruit | Cost of fruit per Kg |
Grapes | |
Oranges | |
Bananas | |
Pears | |
Apples |

Year need to spend less on the fruit. They decide to buy only of grapes. Circle the following that describes of grapes compared to apples.

Year want to make a profit of at least , so they don't want to spend more than . If they buy of each fruit, how much over their budget are they? Write the answer in terms of dollars.
Name of the fruit | Cost of fruit per Kg |
Grapes | |
Oranges | |
Bananas | |
Pears | |
Apples |

Flora's Fruit Shop offers a discount if Year buy of each fruit. What would be the new price of the fruit? Write the answer in terms of dollar.

Flora's Fruit Shop offers a discount if Year buy of each fruit. What would be the discount? Write the answer in terms of dollar.

Flora's Fruit Shop offers a discount if Year buy of each fruit. What would be the total price before discount if Year bought of each fruit?

Year decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought of each fruit.
Name of the fruit | Cost of fruit per Kg |
Grapes | |
Oranges | |
Bananas | |
Pears | |
Apples |

Year decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought of each fruit.
Name of the fruit | Cost of fruit per Kg |
Grapes | |
Oranges | |
Bananas | |
Pears | |
Apples |

Year decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought of each fruit.
Name of the fruit | Cost of fruit per Kg |
Grapes | |
Oranges | |
Bananas | |
Pears | |
Apples |

Year decide to cut up five fruits into the fruit salads. How much would it cost if they bought of each fruit.
Name of the fruit | Cost of fruit per Kg |
Grapes | |
Oranges | |
Bananas | |
Pears | |
Apples |

The price of an article is , which includes VAT at . Find how much less a customer pays for the article, if the VAT on the article decreases by .

Geeta bought watches for and sold three of them for each and two of them for each. Did Geeta make profit or did he incur a loss?

Suresh sold a fan for at a loss of . What was the cost price of the fan in ?

A shopkeeper bought a sack of rice for and sold it at a profit of . What was its selling price in ?
